زمان زیادی تا برگزاری مراسم اسکار 2019 باقی نمانده است اما سینمادوستان چه زمانی از فهرست نامزدهای جایزه اسکار 2019 مطلع خواهند شد؟

اسکار 2019 به زودی از راه می‌رسد و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که آکادمی اسکار در چند سال اخیر عملکرد قابل توجهی نداشته است. آن‌ها مدتی پیش برای معرفی یک بخش تازه به نام «بهترین فیلم محبوب» با انتقادات فراوانی رو به رو شدند و به اجبار اعلام کردند که باید در مورد این بخش جدید بررسی‌های بیشتری انجام دهند. اخیرا هم آکادمی با معضل انتخاب مجری رو به رو شده و حتی اخباری پیرامون بدون مجری برگزار شدن آن شنیده شود. در دسامبر سال گذشته میلادی، کوین هارت برای اجرای مراسم انتخاب شد اما به دلیل منتشر شدن توئیت‌های قدیمی‌ و شوخی‌هایش علیه همجنسگرایی از این مراسم کناره گیری کرد.

اگر به تاریخ معرفی نامزدهای آکادمی در سال‌های گذشته نگاهی داشته باشیم، بدین معناست که در تاریخ 22 ژانویه 2019 (سه‌شنبه 2 بهمن 1397) باید منتظر اعلام این لیست باشیم. رای گیری برای معرفی نامزدها از 7 ژانویه آغاز شد و در 14 ژانویه به پایان رسید. معمولا آکادمی نتایج را بررسی می‌کند و پس از یک هفته، نامزدهای 24 بخش خود را در تاریخ ذکر شده اعلام می‌کند.

اسکار 2019

مراسم اصلی اسکار 2019 در همان تاریخ همیشگی برگزار می‌شود

سال گذشته به دلیل همزمانی با بازی‌های المپیک زمستانی، مراسم اسکار در تاریخ 4 مارس (13 اسفند 1396) برگزار شد اما امسال به همان تاریخ سنتی خود بازگشته و در 24 ماه فبریه (5 اسفند 1396) اجرا می‌شود. اسکار 2019 به صورت زنده از شبکه ABC پخش خواهد شد و امسال تغییراتی در آن صورت گرفته است؛ از جمله حذف اهدای جایزه به بعضی از بخش‌های فرعی که به صورت یک ویدئوی تدوین شده برای مخاطبان به نمایش گذاشته می‌شود.

همان طور که گفته شد، هنوز مجری این مراسم مشخص نشده و اخیرا اعلام شده است که شاید بازیگران فیلم انتقام جویان اجرای برنامه را بر عهده بگیرند.

شما می‌توانید مراسم اعلام نامزهای اسکار 2019 را به صورت زنده از سایت رسمی آکادمی تماشا کنید اما اگر فرصت تماشای آن را نداشتید ما در گجت نیوز فهرست آن را برای شما منتشر خواهیم کرد.


باستان شناسان به تازگی توانستند معبد خدای دباغ (اکسیپ توتک) را در کشور مکزیک کشف کنند. محققان این کشف را بسیار مهم می‌دانند و می‌گویند این مبعد به دوران پیش از آزتک‌ها تعلق دارد.

باستان‌شناسان در محوطه باستانی ایالت پوئبلا واقع در کشور مکزیک معبد خدای دباغ که متعلق به 900 هزار سال پیش است را کشف کردند. باستان‌شناسان بر این باورند که آنچه در این معبد پیدا شده است جزو پیشکشی‌ها به خدای دباغ یا اکسیپ توتک (Xipe Totec) محسوب می‌شود. در گذشته این خدا به نماد باروری مردانه شهرت داشت و در دوره آزتک در سراسر آمریکای مرکزی آن را پرستش می‌کردند.

معبد خدای دباغ

جزئیات اشیای کشف‌ شده در معبد خدای دباغ

یکی از مهم‌ترین اشیای کشف شده در این معبد مربوط به پیکره‌ای از خدای دباغ است که ارتفاع آن به 85 سانتی‌متر می‌رسد. باستان‌شناسان عنوان می‌کنند پیکره خدای دباغ با اینکه بخش‌هایی از آن جدا شده است، اما در شرایط مناسب و سالمی قرار دارد. همچنین در معبد خدای دباغ دو جمجمه با وزن 200 کیلوگرم کشف شده است که محققان احتمال می‌دهند جنس آن‌ها از سنگ‌های آتشفشانی باشد.

گفته می‌شود در دوره آزتک‌ها برای خدای دباغ یا اکسیپ توتک جشن‌های خاصی برگزار می‌شد که در آن جشن‌ها اسیران با یکدیگر می‌جنگیدند و حتی تعدادی از اسیران را برای خدای دباغ قربانی می‌کردند. همچنین باستان‌شناسان می‌گویند در آن دوره پوست اسیران قربانی شده را می‌کندند و قلب آن‌ها را برای پیشکشی به خدای دباغ از بدن جدا می‌کردند.


مدتی است شایعه‌هایی درباره احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند مطرح می‌شود. حالا کارشناسان می‌گویند وقوع یک زلزله شدید در تهران می‌تواند آتشفشان قله دماوند را دوباره فعال کند.

حوادث طبیعت از سه راس مثلث شامل آتشفشان، سونامی و زلزله تشکیل می‌شوند، اما آتشفشان‌ها و سونامی‌ها به یکباره ایجاد نمی‌شوند و زلزله به تنهایی می‌تواند آتشفشان و سونامی را به وجود بیاورد. به طور کلی زمانی که فشار مذاب زیر پوسته زمین کاهش پیدا کند، این پوسته استقامت خود را از دست داده و به سمت داخل فرو می‌ریزد که به این فرایند زلزله می‌گویند. از سویی اگر فشار مذاب زمین افزایش پیدا کند با پدیده آتشفشان مواجه خواهیم بود که مواد مذاب را به سمت بیرون پرتاب می‌کند.

گروهی از کارشناسان نیز بر این باورند هرچه از عمر کره زمین می‌گذرد، حجم آن کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل فشار مواد مذاب هیچ‌وقت اضافه نمی‌شود و آتشفشان‌ها به خودی خود فوران نمی‌کنند. در واقع فقط زلزله شدید می‌تواند باعث فوران آتشفشان شود. در این زمان پوسته زمین به داخل فرو می‌ریزد و باعث افزایش فشار مذاب و در نتیجه فوران آتشفشان می‌شود. کارشناسان متعقدند که احتمال وقوع زلزله‌های شدید در مناطق کوهستانی به دلیل سنگین‌تر بودن پوسته جامد این مناطق بیشتر است.

آتشفشان دماوند

فوران آتشفشان دماوند با زلزله شدید در تهران

بیشتر زلزله‌ها معمولا در مناطق کوهستانی رخ می‌دهند. از این رو در مناطق کوهستانی کو‌ه‌های کله قندی آتشفشانی در میان رشته کوه‌ها مشاهده می‌شوند. دلیلش هم این است که زلزله فشار مواد مذاب زیر پوسته زمین را افزیش می‌دهد و در نتیجه شاهد فوران آتشفشان خواهیم بود که چنین فوران‌هایی کوه‌های کله قندی را به وجود می‌آورند. در رشته کوه‌های البرز نیز کوه کله قندی دماوند وجود دارد. با مراجعه به تاریخ زمین‌شناسی این منطقه متوجه می‌شویم که در سال‌های قبل کوه‌های سنگین رشته‌ کوه البرز با شکستن پوسته زمین باعث وقوع زلزله شدید شدند که آثار شکستگی‌ها یا گسل‌های این منطقه هنوز وجود دارد. پس از زلزله‌های شدید، مواد مذاب به بیرون فوران کرده و کوه دماوند را به وجود آوردند.

آتشفشان دماوند

در حال حاضر بسیاری از کارشناسان به صورت غیرعلمی حدس می‌زنند که آتشفشان دماوند دوباره فعال شده است. به دلیل وقوع زلزله‌های متعدد در این منطقه حدس و گمان‌های فعال شدن آتشفشان دماوند قوت می‌گیرد، اما باید بگوییم آتشفشان دماوند زمانی فوران می‌کند که یک زلزله شدید در تهران رخ دهد. البته نباید انتظار داشته باشیم که از همان دهانه یا دودکش کوه دماوند مواد مذاب به بیرون پرتاب شود، چرا که ممکن است از شکاف‌های جدید پوسته زمین مواد مذاب فوران کند.


محققان با شبیه‌سازی مدل سه‌بعدی جمجمه هیولای دریایی یا ایکتیوسور (Ichthyosaur) توانستند چهره واقعی این خزنده دریایی ماقبل تاریخ را پس از نیم قرن بازسازی کنند.

جمجمه هیولای دریایی حدود 60 سال قبل در یک زمین کشاوری کشف شد. این موجود که ظاهری شبیه به دلفین دارد حدود 200 میلیون سال پیش در مکانی که امروزه شهر وار ویکشر در آنجا وجود دارد، تلف و بدن آن در کف دریا دفن شد، اما با گذشت 200 میلیون سال جمجمه خزنده دریایی ایکتیوسور (Ichthyosaur) به طرز شگفت‌آوری سالم باقی مانده و به همین دلیل دانشمندان توانستند ظاهر آن را به صورت دیجیتالی بازسازی کنند.

جمجمه هیولای دریایی

تصویر بازسازی شده

فرایند شبیه‌سازی جمجمه هیولای دریایی

دین لومکس، فسیل‌شناس دانشگاه منچستر در این خصوص عنوان کرد حدود 60 سال انتظار کشیدیم تا جمجمه هیولای دریایی ایکتیوسور را مطالعه و تشریح کنیم، اما این انتظار بسیار ارزشمند بود. نایجل لارکین و لورا پورو با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده و با کمک دستگاه سی تی اسکن توانستند کل جمجمه را به صورت دیجیتالی بازسازی کنند. دکتر پورو در خصوص بازسازی این موجود دریایی ماقبل تاریخ گفت با استفاده از سی تی اسکن توانستیم داخل فسیل را مشاهده کنیم و به کمک آن کانال‌های بلند داخل استخوان‌های جمجمه که زمانی رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی در آن جریان داشت را مشاهده کردیم.

گفتنی است در گذشته تصور می‌شد گونه‌های مختلف این خزنده دریایی فراوان باشد، اما دانشمندان با مطالعه‌های دقیق‌تر متوجه شدند که این گونه با نام پروتوایکتیوسوروس پروستاکسالیس بسیار نادر است.


قسمت 1 فصل سوم گرند تور
28 دی 97 ساعت 23:49

قسمت 1 فصل سوم گرند تور (The Grand Tour Season 3) با اجرای جرمی کلارکسون٬ ریچارد هموند و جیمز می منتشر شد. در ادامه قسمت اول فصل سوم تور بزرگ را با زیرنویس فارسی و لینک مستقیم دانلود کنید.

جرمی کلارکسون و دوستانش مجددا با سومین فصل از مجموعه گرند تور٬ از آمازون پرایم مهمان خانه‌های شما خواهند بود. قسمت 1 فصل سوم گرند تور یک شروع خوب برای این تیم است. این سه مجری در نخستین قسمت این فصل به میشیگان رفته‌اند تا سه خودرو کلاسیک آمریکایی را در خانه‌ی آن‌ها مورد بررسی قرار دهند.

قسمت 1 فصل سوم گرند تور

قسمت 1 فصل سوم گرند تور

کلارکسون پشت فرمان یک خودرو فورد موستانگ تیونینگ شده قرار می‌گیرد٬ در حالی که هموند پشت یک دوج چلنجر SRT Demon و می نیز پشت یک خودرو هنسی Exorcist Camaro خواهند نشست تا با آن‌ها در خیابان‌های دیترویت یک مسابقه‌ی درگ انجا دهند. این قسمت “Motown Funk” نام دارد و مدت زمان آن 1 ساعت و 8 دقیقه است.

تریلر

برنامه گرند تور – قسمت 1 فصل سوم

قسمت 1 فصل سوم گرند تور

برنامه گرند تور دانلود گرند تور فصل سوم گرند تور


بنیانگذار هواوی تمام اتهامات جاسوسی که توسط ایالات متحده آمریکا بر علیه شرکت مطرح شده است را تکذیب کرد. کشورهای زیادی تحریم هواوی را به درخواست آمریکا آغاز کرده‌اند.

در طول سال گذشته میلادی، شاهد اتهامات زیادی بر علیه شرکت هواوی بودیم. بخش عمده‌ای از اتهامات، مربوط به جمع‌آوری اطلاعات محرمانه از مشتریان و شرکت‌ها توسط ابزارهای جاسوسی نصب‌شده در محصولات هواوی و در نهایت تحویل اطلاعات به دولت چین بوده است.

ایالات متحده آمریکا را می‌توان به عنوان بزرگ‌ترین مدعی معرفی کرد که در ماه‌های اخیر از زمین و آسمان به غول تکنولوژی چین حمله کرده است، آن‌ها معتقدند که هواوی یک تهدید برای امنیت ملی بوده و از متحدان خود خواسته‌اند تا دیگر از شرکت هواوی پشتیبانی نکنند. کشورهایی همانند استرالیا تصمیم گرفتند تا از نظر ایالات متحده آمریکا پیروی کنند؛ این حرکت به دستگیر شدن مدیر مالی هواوی در کانادا و همچنین دو کارمند این شرکت در لهستان منتهی شد.

تکذیب اتهامات جاسوسی آمریکا توسط بنیانگذار هواوی

یکی از گزارش‌های منتشر شده در نشریه فایننشیال تایمز (Financial Times) نشان می‌دهد که رن ژنگفی (Ren Zhengfei)، موسس شرکت هواوی، کلیه اتهامات جاسوسی از شرکت‌ها و مشتریان برای دولت چین را تکذیب کرده است؛ او در مصاحبه اظهار داشت که شرکت هواوی هرگز چنین مسئله‌ای را در نظر نداشته و حتی دولت چین هم چنین درخواستی را مطرح نکرده است. هیچ قانونی در چین مبنی بر طراحی Backdoor برای هواوی یا تمام تولیدکنندگان وجود ندارد و این ادعا کذب است. او در ادامه اظهار داشت:

من کشورم را دوست دارم و از حزب کمونیست حاکم حمایت میکنم، اما هرگز به هیچ کشوری در جهان آسیب نمی‌رسانم.

مدیر اجرایی شرکت هواوی اعلام کرد با کشورهایی که از هواوی استقبال می‌کنند، ارتباط برقرار کرده تا بتوانند از این مشکلات رهایی پیدا کنند. بنیانگذار هواوی در صحبت‌های خود اظهار داشت که سعی خواهند کرد نام خود را از ایالات متحده آمریکا پاک کرده و به جای آن در سایر مناطق جهان سرمایه‌گذاری کنند. به گفته Ren Zhengfei، این شرکت در گذشته 30 قرارداد برای ساخت شبکه 5G در چند کشور داشته است.

رن ژنگفی در سال 1987 میلادی موفق به تاسیس شرکت هواوی شد و در حال حاضر 1.14 درصد سهام را در اختیار دارد. او پدر مسئول امور مالی هواوی، منگ وانژو (Meng Wanzhou) بوده که هم اکنون در کانادا بازداشت است و احتمال استرداد او به ایالات متحده آمریکا وجود دارد؛ او متهم به تخلفات مالی بوده که باعث تجارت شرکت هواوی با دو کشور تحت تحریم ایالات متحده آمریکا، یعنی سوریه و ایران شده است.

در حال حاضر شرکت هواوی دومین تولیدکننده گوشی های هوشمند جهان و همچنین رهبر تجهیزات شبکه است، انتظار می‌رود که این شرکت در سال‌های آینده در زمینه شبکه 5G پیشتاز باشد. هدف آینده هواوی را می‌توان کسب جایگاه نخست جهان در زمینه طراحی و تولید گوشی های هوشمند دانست.


مشخصات فنی لنوو ای 5 اس
27 دی 97 ساعت 21:15

عکس و مشخصات فنی لنوو ای 5 اس (Lenovo A5s) پیش از معرفی رسمی، به بیرون درز کرد. به نظر می‌رسد کاربران باید خود را برای معرفی یک موبایل ارزان‌قیمت و البته توانمند دیگر آماده کنند.

تابستان امسال، لنوو گوشی A5 را در بازار چین عرضه کرد و این تلفن هوشمند از اکتبر 2018 نیز در بازار هند به فروش رسید. لنوو A5 در واقع یک موبایل اقتصادی با قیمت پایه 599 یوان (88 دلار) بود. حالا اطلاعاتی دست‌اول توسط 91Mobiles منتشر شده است که نشان می‌دهد چینی‌ها در حال توسعه موبایلی جدید به نام A5s هستند. علاوه بر این، حالا ما اطلاعاتی جالب از مشخصات فنی لنوو ای 5 اس داریم.

مشخصات فنی لنوو ای 5 اس

مطابق با اطلاعات منتشرشده، لنوو از صفحه نمایشی کشیده و 18:9 در گوشی جدید خود استفاده خواهد کرد. اندازه دقیق نمایشگر هنوز مشخص نیست، ولی وضوح صفحه برابر 720×1440 خواهد بود. دستگاه از تراشه هلیو A22 در کنار 2 گیگابایت قدرت خواهد گرفت و اندروید 9.0 به عنوان سیستم نرم افزاری پیش روی کاربران خواهد بود. اگر عکس منتشرشده واقعی باشد، شکل ظاهری این تلفن هوشمند تفاوت چندانی با نسل قبلی آن نخواهد داشت. 91Mobiles اطلاعات بیشتری از مشخصات سخت افزاری این اسمارت فون را فاش نکرده است، ولی ما حدس می‌زنیم که بتوان دستگاه را با 3 گیگابایت رم و 16 یا 32 گیگابایت حافظه داخلی خریداری کرد. در صورت معرفی، A5s را می‌توان از اولین گوشی هایی در نظر گرفت که در سال 2019 عرضه می‌شود.

گوشی جدید لنوو


هیوندای النترا GT N Line هاچ بک در نمایشگاه خودرو دیترویت 2019 رونمایی شد. شرکت هیوندای نسل جدید هاچ‌بک جمع‌وجور خود را با طراحی و امکانات جدید به نمایش گذاشت.

با توجه به اینکه خودروهای هیوندای i30 N Line و هیوندای النترا در سال گذشته در بازارهای اروپایی و آمریکایی معرفی شدند می‌توانیم بگوییم هیوندای الانترا GT N Line از لحاظ فنی در سال 2018 رونمایی شده است. این شرکت کره‌ای برای مدل 2019 هیوندای النترا تغییراتی را اعمال کرده است؛ برای مثال تریم GT اسپورت حذف شده و به جای آن GT N Line قرار خواهد گرفت. شرکت هیوندای محصول جدید خود یعنی هیوندای النترا جی تی ان لاین را در نمایشگاه خودرو دیترویت 2019 رونمایی کرده است که در ادامه با مشخصات و امکانات آن آشنا می‌شویم.

هیوندای النترا GT N Line

طراحی هیوندای النترا GT N Line

هیوندای النترا GT N Line نسبت به نسخه‌های قبلی از طراحی جذاب‌تری برخوردار بوده و با داشتن قیمتی مناسب به بودجه مشتری هم توجه ویژه‌ای داشته است. به طور کلی هیوندای النترا GT N Line نسبت به مدل‌های پیشین از ظاهر بازنگری شده، فرمان بازطراحی شده، تنظیمات شوک‌ها و دسته‌موتورهای سفت‌تر بهره می‌برد. این هاچ بک 5 در از فضای کابین جمع‌وجوری نیز برخوردار است. شرکت هیوندای لاستیک میشلین PS4 را به جای مدل‌های هانکوک در این خودرو در نظر گرفته و شعاع میله‌ی پایدارکننده نیز نسبت به مدل‌های قبلی تغییر یافته است.

هیوندای النترا GT N Line

در نگاه اول به خودرو هیوندای النترا GT N Line شاهد تغییر این خودرو نسبت به مدل‌های پیشین خواهید بود. طراحان برای کابین خودرو امکاناتی چون فرمان با برند N Line و پره‌های متالیک، دوخت‌های قرمز، صندلی‌ها و اهرم تعویض دنده‌ N Line در نظر گرفته‌اند. هیوندای النترا GT N Line نخستین خودرو خانواده N Line در کشور آمریکا است و در بازارهای جهانی در کنار خانواده‌‌های ولوستر، i30 و i30 فست بک N Line قرار می‌گیرد.

هیوندای النترا GT N Line

مشخصات فنی و قیمت

محصول جدید هیوندای به موتور 1.6 لیتری توربو و گیربکس 6 سرعته دستی استاندارد یا 7 سرعته دو کلاچه اتوماتیک سفارشی مجهز است. پیشرانه این خودرو قدرتی معادل 201 اسب بخار و گشتاور 265 نیوتن‌متر تولید می‌کند. شرکت هیوندای فروش مدل دنده دستی این خودرو را با قیمت 23 هزار و 300 دلار شروع می‌کند و مشتریان برای خرید مدل اتوماتیک آن باید حدود 24 هزار و 400 دلار پرداخت کنند. شرکت هیوندای برای این خودرو سانروف پانورامیک و صندلی‌های چرمی را نیز ارائه می‌کند. نسخه پایه هیوندای النترا GT با قیمت 20 هزار و 450 دلار به فروش می‌رسد.

تصاویر هیوندای النترا GT N Line


سامسونگ گلکسی ام ۱۰ (Galaxy M10) کوچک‌ترین عضو سری M است و همراه با دو مدل دیگر، در تاریخ هشتم بهمن ماه رونمایی خواهد شد. اطلاعات لو رفته‌ی جدید اما، از هم‌اکنون طراحی و مشخصات گلکسی M10 را آشکار کرده‌اند.

با نگاه به تصویر زیر اولین چیزی که جلب توجه می‌کند، پنل Infinity-V دستگاه و ناچ قطره‌ای آن است. سایز این نمایشگر ال سی دی، 6.2 اینچ و رزولوشن آن، 1520 در 720 پیکسل توصیف شده است. از دیگر مشخصات گلکسی M10 ، باید به ظرفیت 2 یا 3 گیگابایتی حافظه رم، پشتیبانی از دو سیم کارت و وجود یک شیار اختصاصی برای گنجاندن کارت microSD اشاره کنیم.

مشخصات گلکسی M10

اما برخلاف آنچه که در گیک‌بنچ دیده بودیم، ظاهرا تراشه اگزینوس 7870 در این گوشی جایی ندارد و در عوض، اگزینوس 7872 قدرت پردازشی آن را تامین خواهد کرد. این یعنی اینکه به جای هشت هسته A53، گلکسی ام 10 پردازش اطلاعات را با تکیه بر دو هسته A73، چهار هسته A53 و یک GPU جدیدتر و قدرتمندتر، مدیریت می‌کند.

ظرفیت باتری دستگاه 3400 میلی‌آمپر ساعت توصیف شده که متاسفانه از طریق پورت microUSB شارژ می‌شود. البته وجود جک 3.5 میلیمتری هدفون را در آن باید به فال نیک گرفت. ابعاد این محصول نیز، 155.6 در 75.6 در 7.7 میلی‌متر و وزن آن 160 گرم عنوان شده است.

همانند سایر اعضای سری گلکسی ام، این گوشی هم دارای دوربین دوگانه در پنل پشتی خود خواهد بود؛ متشکل از یک سنسور اصلی 13 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/1.9 و پیکسل‌های 1.12 میکرومتری، در کنار یک سنسور عمقی 5 مگاپیکسلی. ناگفته نماند که در پشت دستگاه، اثری از حسگر اثر انگشت دیده نمی‌شود.

مشخصات گلکسی M20 در زمینه امکانات ارتباطی اما جای تعریفی ندارد، زیرا قادر به پشتیبانی از NFC و وای-فای 5 گیگاهرتز نیست؛ هرچند که رادیو FM را دریافت می‌کند. سیستم عامل پیش‌فرض دستگاه هم، اندروید 8.1 اوریو خواهد بود.


اولین تماس انسان با فرازمینی ها چگونه خواهد بود؟ به یقین اکثر شما تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که نخستین تماس فرازمینی ها با انسان به چه شکل خواهد بود. مدیر دپارتمان ستاره شناسی دانشگاه هاروارد این سناریو را شوکه کننده توصیف می کند.

اگر به این موضوع که نخسیتن تماس فرازمینی ها با انسان ها به چه شکل خواد بود فکر کرده اید به یاد داشته باشید که در این زمینه تنها نیستید و بسیاری به کیفیت این تماس اولیه فکر کرده اند. یکی از این افراد مدیر دپارتمان ستاره شناسی دانشگاه هاروارد است که معتقد است اولین تماس با فرازمینی ها شوکه کننده خواهد بود.

هالیوود سعی کرده است با تولید و نمایش فیلم های مختلف به این مقوله بپردازد و تماس اولیه انسان با فرازمینی ها را به تصویر درآورد. از سال ۱۹۵۱ شاهد تولید فیلم هایی از سوی هالیوود بوده ایم که تماس اولیه انسان با فرازمینی ها را خشن و گاها صلح آمیز نشان داده است و سعی کرده تا تصویری از این تماس اولیه را نشان دهد. فیلم هایی نظیر ET و روز استقلال و بسیاری دیگر از فیلم های علمی و تخیلی از این دسته هستند.

برای بسیاری فرازمینی ها وجود ندارند و برای برخی نیز انسان تنها موجود زنده سراسر کیهان نیست، بلکه موجودات دیگری نیز در گستره جهان و بر روی سیارات دیگر زندگی می کنند و برخورد انسان با آنها می تواند یک تراژدی و یا جنگی تمام عیار به همراه داشته باشد. به اعتقاد برخی ستاره شناسان عجیب است که کیهان به این عظمت تنها انسان را به عنوان موجود زنده در خود جای داده باشد و زمین تنها ماوای موجوات زنده سراسر کیهان بوده و مابقی آن هیچ استفاده ای نداشته باشد.

اولین تماس انسان با فرازمینی ها چگونه خواهد بود؟

آوی لوئب (Avi Loeb) مدیر دپارتمان ستاره شنای هاروارد با این ایده موافق است و تماس اولیه بین فرازمینی ها با انسان را شوکه کننده عنوان می کند. از نظر لوئب انسان تاکنون دستاوردهای بسیاری را رقم زده است، اما بزرگترین دستاورد انسان در تمامی دوران کشف حیات فرازمینی ها خواهد بود.

از دیدگاه این ستاره شناس انسان باید مرزهای واقعیت را توسعه دهد و خود را به مرزهای حال حاضر محدود نکند. بشر می بایست این حق را برای خود قائل باشد که به دیگران و وجود فرازمینی ها بیاندیشد و اینکه آنها چگونه موجوداتی می توانند باشند و در برخورد با زمینی ها چه رفتاری خواهند داشت.

از نظر وی انسان دچار نوعی تعصب در زمان فکر کردن به فرازمینی ها است و بر این اساس آنها را مشابه خود و در هیبتی شبیه به انسان تصور می کند، اما زمان آن رسیده تا آنها را در هیبتی کاملا متفاوت تصور کنیم. انسان باید خود را برای رویارویی شوکه کننده با فرازمینی ها آماده کند.

بر طبق دیدگاه لوئب ما نباید به تصویر قالب از فرازمینی ها که در فیلم ها ارائه می شود بسنده کنیم و تصور نماییم آنها به رنگ سبز بوده و چشمان بزرگی به مانند حشرات دارند، ممکن است فرازمینی ها دارای شکل و هیبتی کاملا متفاوت باشند و بر این اساس تصور خود از سناریوهای تماس با آنها را نیز باید تغییر دهیم. اینکه تصور کنیم آنها به مانند انسان و با آنتن هایی بر روی سر به سمت ما می آیند تا با ما صحبت کنند تصور غلطی است.

ممکن است شیوه برقراری تماس آنها کاملا متفاوت باشد و شاید هم قبلا فرازمینی ها با انسان در تماس بوده اند. به نظر لوئب فرازمینی ها ممکن است در سیارات بسیار دور دست زندگی کنند و با چنین فاصله ای ما به هیچ عنوان نمی توانیم تصویر دقیق و شفافی از آنها داشته باشیم.

لوئب تنها راه غلبه بر این محدودیت و چالش را سرمایه گذاری در حوزه فناوری های جدید در جهت جستجو و مشاهده فرازمینی ها و نیز دریافت سیگنال های مختلف از سیارات دور دست عنوان می کند.

اگر دیدگاه لوئب را قبول کنیم باید بپذیریم این احتمال وجود دارد که برخی از پدیده های حال حاضر موجود بر روی کره زمین مانند استون هنج و دیگر سازهای مرموز را نمادهایی از تماس فرازمینی ها با انسان در دوران گذشته تلقی کنیم.

اما باید توجه داشت این مهم  که فرازمینی ها واقعیت داشته و در جهت تماس با زمین بوده و یا قبلا با زمینی ها در ارتباط بوده اند می تواند منجر به شکل گیری یک بحران جدی بر روی زمین شود. دنیای سیاست  و اقتصاد در صورت برملا شدن چنین رازی فرو می پاشد و وحشت بر انسان ها حاکم می شود، زیرا همه در آن زمان با ترس این سوال را از خود و دیگران می پرسند که آیا فرازمینی ها خطرناک هستند یا خیر. همچنین اگر فرازمینی ها واقعیت داشته باشند جهان بینی انسان ها دچار تغییرات و بحرانی جدی خواهد شد.

از همه اینها که بگذریم باید با دیدگاه لوئب همنوا شویم که می گوید تماس انسان با فرازمینی ها عجیب ترین مرحله از زندگی انسان در طول تاریخ خواهد بود. ما هنوز هیچ چیز نمی دانیم و هر آنچه در  مورد فرازمینی ها می خوانیم و یا می نویسیم جملگی حدس و گمانه زنی محض است.

آخرین دیدگاه‌ها

    دوستان ما

    دسته‌ها