روز جمعه یکی از بهترین عناوینی تاریخ صنعت بازی‌سازی منتشر شد و ما در این مطلب به سراغ نقد و بررسی بازی Red Dead Redemption 2 رفته‌ایم.

بازی Red Dead Redemption 2 عنوانی درباره انتخاب و نتیجه است. تصمیماتی که درون بازی می‌گیرید شخصیت و دنیای اطراف شما را شکل می‌دهد. البته قبل از این‌که بازی شروع شود تعدادی تصمیم فاجعه‌بار گرفته شده است و حالا شما باید اوضاع را سامان ببخشید. البته از آن‌جایی که بازی قبل از شماره اول Red Dead Redemption جریان دارد مطمئنا بیشتر شما می‌دانید که داستان چگونه تمام خواهد شد؛ بازی بیشتر اتفاقاتی را روایت می‌کند تا متوجه شویم چه چیزی باعث شد تا نسخه اول بازی به آن شکل شروع شود. پس باید از نبردهای متعددی نجات پیدا کنید، انتخاب‌های اخلاقی سختی بگیرید و نظر خود درباره کار درست را تغییر دهید، و مطمئن باشید که تمام این زحمت‌ها ارزشش را دارد.

در ابتدای بازی Red Dead Redemption 2 دارودسته Van Der Linde در خطر نابودی است، تمدن از راه رسیده است و با به وجود آمدن یک نیروی پلیس سازمان یافته غرب وحشی دقیقا به همان جهتی حرکت می‌کند که در نسخه اول دیدیدم. بعد از این‌که یک سرقت بزرگ در شهر بلک‌واتر شکست می‌خورد گروه تعدادی از اعضای خود را از دست می‌دهد، در معرض دستگیری قرار دارد و فصل سرما و گشنگی نیز دارد از راه می‌رسد. شما در بازی نقش دست راست Dutch که رئیس گروه است را دارید، در نتیجه در تصمیمات مهم همیشه شرکت خواهید داشت. همچنین پس از این‌که گروه از دست ماموران قانون فرار می‌کند و برای مدتی در یک جا ثابت می‌ماند شما وظیفه رسیدگی به مایحتاج گروه را نیز بر عهده دارید.

در ابتدای بازی Red Dead Redemption 2 و طی چند مرحله داستانی مکانیک‌های ابتدایی بازی مانند ماهیگیری، شکار و دزدی به شما آموزش داده می‌شود. این مراحل به خوبی در داستان بازی جا گرفته‌اند و علاوه بر آموزش شما را با شخصیت‌ها و محیط اطراف آشنا می‌کنند. به خصوص مرحله ماهیگیری با جک مارستون به دلیل این‌که او هنوز تبدیل به یک خلافکار نشده است به شدت زیبا است.

علاوه بر این موارد شما باید با تعدادی فاکتور واقعی نیز در بازی Red Dead Redemption 2 دست و پنجه نرم کنید. به عنوان مثال شما برای این‌که انرژی و سلامتی خود را بازیابید باید غذا بخورید؛ اما اگر بیش از حد غذا بخورید و یا کم غذا بخورید دچار مشکل می‌شوید. غذا خوردن به خودی خود مشکلی نیست اما پیدا کردن مقدار درست و استاندارد برای غذا خوردن کاری خارج از حوصله است. در بازی نیازی به خوابیدن ندارید و برای نجات پیدا کردن از سرما و گرما نیز باید بدانید چه لباسی برای چه موقعیتی مناسب است.

بازی Red Dead Redemption 2

فعالیت‌های جانبی زیادی برای انجام وجود دارد

یکی از نکات مثبت بازی Red Dead Redemption 2 تقریبا هیچ Fast Travelای درون خود ندارد و در بیشتر مواقع مجبور هستید که از اسب خود برای جابجایی درون بازی استفاده کنید. شاید چنین کاری خیلی آهسته به نظر برسد ولی مطمئن باشید که درون بازی به اندازه کافی جزئیات برای تماشا و انجام دادن است که این جابجایی‌ها کسل‌کننده نشود. بازی پر است از اتفاقات تصادفی که شما می‌توانید به آن‌ها واکنش نشان دهید؛ شاید شخصی به یک سواری برای رسیدن به شهر نیاز داشته باشد، مردی توسط مار گزیده شده است و نیاز به کمک دارد، ممکن است به یک صحنه قتل برخورد کنید و کاملا از هدف خود منحرف شوید و اگر بخواهید می‌توانید مردم را بکشید و از آن‌ها دزدی کنید، البته مطمئن باشید که افرادی هم به همین قصد سراغ شما خواهند آمد. مطمئن باشید که حتی طولانی‌ترین سفرها هم وقت شما را تلف نخواهند کرد پس تا جایی که می‌توانید از Fast Travel استفاده نکنید.

نقشه بازی Red Dead Redemption 2 گسترده است و از کوه‌های برفی گرفته تا دشت‌های سبز در بازی وجود دارند، حتی نقشه بازی اول نیز به صورت کامل در این نسخه از بازی جای گرفته است. وقتی از یک منطقه به یک منطقه دیگر می‌روید کاملا متوجه تغییر در محیط می‌شوید. این تفاوت فقط در حیات‌وحش بازی نیست بلکه حتی رفتار مردم نیز در هر منطقه متفاوت است. این تنوع باعث می‌شود که جابجایی در محیط به هیچ‌وجه خسته‌کننده نشود، ساختمانی نیمه‌کاره ممکن است در دیدار بعدی شما تکمیل شود و فردی که برای بار اول در شهر دیده‌اید در دیدارهای بعدی شما را به یاد خواهد آورد.

تصمیمات شما در برخوردهای تصادفی که بالاتر نیز درباره آن‌ها صحبت کردیم باعث می‌شود Honor شما بالاتر برود و یا مقداری از آن را از دست بدهید. مطمئنا تصمیمات درست در نقش یک خلافکار معنی دیگری خواهند داشت ولی در طی بازی نیز به موقعیت‌هایی برخواهید خورد که در بازی Red Dead Redemption 2 بتوانید تصمیماتی شرافتمندانه بگیرید. مطمئنا گاهی یک فرد خوب بودن بهتر از این است که یک یاغی به تمام معنا باشید. البته مراقب باشید زیرا اگر در حضور افرادی دیگر یک عمل خلاف انجام دهید باید شاهد را پیدا کنید و با تهدید کردن او و یا پرداخت جریمه خود را از خلافی که مرتکب شده‌اید تبرئه کنید. مطمئنا با انجام اعمال خلاف پول خوبی کسب خواهید کرد ولی با Honor بالا از فروشگاه‌ها تخفیف دریافت خواهید کرد و در هر صورت هم از طریق مراحل داستانی پول خوبی به جیب خواهید زد. همچنین بازی بیشتر شما را به سمت شرافتمندانه عمل کردن سوق می‌دهد و به احتمال خیلی زیاد در نهایت امتیازات Honor زیادی کسب خواهید کرد.

بازی Red Dead Redemption 2

کمپ فقط محل استراحت شما نخواهد بود و کارهای زیادی برای انجام در آن خواهید داشت

یکی از موارد جالب بازی Red Dead Redemption 2 دفترچه ثبت وقایعی است که آرتور به همراه خود دارد؛ او در این دفترچه اتفاقات بزرگ، افرادی را که دیده‌اید و یا حیوانات و گیاهانی را که کشف کرده‌اید ثبت می‌کند. همچنین بسته به امتیاز Honor و نحوه بازی کردنتان او به گونه دیگری افکار خود را بر روی کاغذ می‌نویسد.

البته در مراحل داستانی خوب بودن کار سختی است، آرتور و تمامی همراهان او بیشتر از هر چیزی به باند تباهکاری خود وفادار هستند. پس باید آماده باشید که به دنبال داچ به دل خطر بروید، دوستان خود را از زندان نجات دهید و برای به دست آوردن پول برای گروه دست به دزدی بزنید؛ در چنین مراحلی نیز اکثرا آرتور بیشتر جمعیت شهر را قتل‌عام می‌کند. شاید این ناهنجاری کمی غیرمنطقی باشد ولی در نهایت داستان بازی به قدری خوب است که چنین مواردی اصلا به چشم نیایند.

همچنین در اواسط بازی Red Dead Redemption 2 مراحل داستانی کمی قابل پیش‌بینی می‌شوند. این به معنی کسل‌کننده بودن این مراحل نیست، نه اتفاقا در تمامی مراحل ما شاهد هیجان و زد و خورد بالایی هستیم. اما پس از مدتی متوجه خواهید شد که مثلا فلان دزدی چطوری قرار است تمام شود و چه الگویی قرار است طی شود. همچنین نداشتن قدرت انتخاب زیاد در مراحل داستانی کمی به تجربه شما درون بازی ضربه خواهد زد.بازی Red Dead Redemption 2

به مانند هر پیش‌درآمد خوبی در بازی Red Dead Redemption 2 شما کاملا می‌دانید که چه اتفاقی برای گروه خواهد افتاد و سرانجام این افراد چه خواهد بود اما شما نمی‌دانید چگونه این اتفاقات افتاده است. در هر لحظه از بازی شما منتظر هستید که یکی از افراد مجروح شود و یا به گروه خیانت کند و اتفاقاتی را شاهد باشید که در بازی قبلی فقط به آن‌ها اشاره شده بود. البته اگر نسخه قبلی را بازی نکرده باشید هیچ مشکلی نیست و به راحتی می‌توانید از نسخه دوم بازی لذت ببرید بدون این‌که حس کنید داستان بازی برای شما گنگ است. همچنین بازی تعدادی شخصیت جدید و جذاب نیز دارد که برای افرادی که نسخه اول را تجربه کرده‌اند تازگی دارند.

در نهایت باید گفت شاید نسخه اول بازی Red Dead Redemption درباره جان مارستون و سرگذشت او بود، ولی نسخه دوم درباره گروه او، سرنوشت‌ آن‌ها و مرگ غرب وحشی است. درست است که داستان بازی درباره آرتور نیز هست ولی از چشمان او داستانی را مشاهده می‌کنید که بسیار بزرگ‌تر از روایت اوست. بازی یک‌سری اشکالات جزئی دارد ولی باید گفت که بازی Red Dead Redemption 2 یک پیش‌درآمد خوب است که داستانی را روایت می‌کند که شما را به تفکر وامی‌دارد، و دنیایی دارد که پس از اتمام بازی سخت است که آن را ترک کنید.

نمره: 9

‘ );
w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;
d.write( ‘


ad

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دوستان ما

    دسته‌ها