رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه گفت حدود 600 هزار گوشی توقیفی که با ارز دولتی وارد کشور شده‌ بودند، به زودی ترخیص و به بازار عرضه می‌شوند.

ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی در خصوص وضعیت بازار موبایل کشور اظهار کرد اگر نرخ ارز بیشتر از وضعیت فعلی خود ثبات پیدا کند و ارز مناسبی برای واردات تامین شود، بدون شک قیمت گوشی های موبایل کاهش پیدا می‌کند و وضعیت بازار نیز کنترل می‌شود. از ابتدای سال جاری گوشی های موبایل حدود 25 تا 30 درصد بیشتر از نیاز بازار به کشور وارد شده است و حتی واردات گوشی های مسافری نیز به گونه‌ای نیاز بازار را تامین می‌کرد. هرچند سایت نیما برای واردات تلفن همراه مسافری حدود 10 روز پیش بسته شد.

ابراهیم درستی افزود نباید رفتارهای سلیقه‌ای داشته باشیم تا قانون به درستی اجرا شود و فقط به این صورت است که بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود. در حال حاضر بسیاری از کالاهای وارداتی در گمرک توقیف شده و از مد افتاده‌اند و تاکنون نیز برای ترخیص آن‌ها اقدامی نشده است. برای مثال کالایی چون پارچه فصلی است و برخی از لوازم الکترونیکی نیز تاریخ مصرف دارند. از این رو این کالاها باید هرچه سریع‌تر ترخیص شوند. البته خوشبختانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه نگاه بهتری دارد. از سویی نباید صنف‌های بازار موبایل را به عنوان مقصر نوسان‌های اخیر بازار موبایل دانست؛ چراکه به عنوان مثال واردات گوشی های مسافری با ارز آزاد انجام می‌شد و با تغییر نرخ دلار، قیمت آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کرد. البته در این بین برخی از فروشندگان سودجو وجود داشتند که با آن‌ها برخورد شد.

گوشی توقیفی

عرضه 600 هزار گوشی توقیفی به بازار

رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه در خصوص آخرین وضعیت گوشی های توقیفی عنوان کرد در حال حاضر حدود 130 هزار گوشی موبایل توسط دادستانی توقیف شده است و حدود 500 هزار تلفن همراه دیگر نیز در انبارهای گمرک قرار دارد که بخش زیادی از آن‌ها با ارز دولتی 4200 تومانی وارد کشور شده‌اند. البته تعدادی از این گوشی‌ها با ارز 3700 تومانی و قبل از مصوبه دولتی به کشور وارد شده‌اند، اما هیچ‌یک از آن‌ها تاکنون مجوز ترخیص دریافت نکرده بودند. ابراهیم درستی اعلام کرد در روزهای آینده مجموعا حدود 600 هزار گوشی توقیفی ترخیص و به بازار عرضه می‌شوند.

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دوستان ما

    دسته‌ها